برنامه استراتژیک بازاریابی دیجیتال (1)

استراتژی بازاریابی دیجیتال، مبحثی ست که کمتر مورد توجه کسب و کارهای داخلی قرار می گیرد. استراتژی کمک می کند تا کسب و کار در استفاده از ابزارهای بازاریابی دیجیتال از نقشه راه تبعیت کند، در جهت تحقق اهداف اصلی حرکت کند، اصلاً بداند هدف چیست و به کجا می خواهد برود. استراتژی باعث می شود به تمام جوانب کسب و کار، از نگاه بازاریابی دیجیتال توجه کنیم. بخشی از مشکلات کسب و کارها در بازاریابی دیجیتال، مغفول ماندن یکی از زوایاییست که باید به آن توجه میشده اما نشده. از طرف دیگر، کارکرد دیگر استراتژی در بازاریابی دیجیتال، ایجاد یکپارچگی و ارتباط میان ابزارها و بخش های دیجیتال مارکتینگ است. از اصلی ترین عوامل شکست کسب و کارها بخصوص کسب و کارهای آنلاین استفاده جزیره ای از راهکارهای بازاریابی دیجیتال است. سئو می کنند، بدون اینکه برنامه آنرا به برنامه ادوردز گره زده باشند. تبلیغات آنلاین در جریان است اما بعلت ضعف در صفحات فرود و UI/UX خروجی حاصل نمی شود. سوشیال مدیاها فعال هستند اما برنامه و اهداف معینی دیده نمی شود و بدون توجه به برندینگ آنلاین، صرفاً محتوا تولید می شود … اینها تنها چند مصداق از آسیب های بازاریابی دیجیتال کردن، بدون داشتن یک برنامه و استراتژی است.

تدوین یک برنامه استراتژیک دیجیتال مارکتینگ، بر طبق مدل معتبر SOSTAC شامل 6 مرحله است شامل:

 • تحلیل وضعیت موجود
 • هدفگذاری
 • تدوین استراتژی
 • اتخاذ تاکتیک
 • برنامه اجرایی
 • کنترل و بازخور

در ادامه این مطلب به مرحله اول یعنی تحلیل وضعیت موجود فضای کسب و کار به لحاظ رقبا، مشتریان و محیط می پردازیم، سپس پیرامون 5 مرحله دیگر را در آینده به نوبت صحبت خواهیم کرد.

اولین گام تدوین استراتژی بازاریابی دیجیتال، تحلیل از وضعیت موجود کسب و کار است. این تحلیل وضعیت به فضای آنلاین محدود نمی شود، باید تمامی جوانب کسب و کار را (اما با عینک دیجیتال) تحلیل و آنها را مستند نماییم.

تحلیل SWOT: می توان گفت معروف ترین مدل تحلیلی در دانش مدیریت کسب و کار، تحلیل SWOT است. این تحلیل را می توانم در قالب های زیر خلاصه کنم: کسب و کار ِ ما در مقایسه با رقبا و با توجه به شرایط محیط، با چه فرصت هایی مواجه است، با چه تهدیدهایی دست و پنجه نرم خواهد کرد، به لحاظ پتانسیل ها و منابع داخل سازمان دارای چه نقاط قوت و در نهایت دارای چه نقاط ضعفیست.

تحلیل رقبا: دقیقاً رقبای شما کجا کار هستند؟ نقاط ضعف و قوت آنها کجاست؟ در فضای آنلاین چه فعالیتی دارند و کدام با کیفیت تر هستند؟ چقدر بودجه برای بازاریابی دیجیتال خود دارند؟ به کدام ابزار بیشتر توجه می کنند و کدام ابزارها از سمت آنجا مهجور مانده؟ (استراتژی اقیانوس آبی و قرمز) رقبا همگون و ناهمگون شما چه کسانی هستند؟ (مثال: برای تپسی، اسنپ رقیب همگون و آژانس ها رقبای ناهمگون هستند)

بررسی ترند بازار: بازاری که در آن فعالیت دارید به کدام سمت و سو در حال حرکت است؟ مشتریان به چه سمتی می روند؟ اگر بیزینس آفلاین هستید آیا نیاز است به فروش آنلاین هم فکر کنید یا هنوز زود است؟ مشتریان کجای فضای دیجیتال حضور دارند، در وبسایت های خبری یا شبکه های اجتماعی، و یا …؟ رفتار مصرف کنندگان به کدام سمت و سو می روند، آیا محصول شما در راستای نیاز مصرف کنندگان در آینده است، یا تاریخ مصرف آن در حال انقضاست و باید در طراحی محصول نگاهی بلند مدت تر داشته باشید؟

شناخت و بخش بندی مشتریان: طبیعتاً با محوری تر شدن نقش مشتری در فضای امروز کسب و کار، این تحلیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حقیقت در این بخش 2 کار اساسی انجام می دهیم: بخش بندی تمامی مشتریان صنعت، و تدوین پرسونای مخاطبین.

در بخش بندی مشتریان، کل مشتریان یک صنعت را از جنبه ای که بعداً برای برنامه های بازاریابی و تبلیغات ما تعیین کننده است دسته بندی می کنیم. برای مثال، اسنپ، بازار پیش رویش را می تواند از لحاظ جغرافیایی، سطح درآمد، میزان استفاده از سرویس، عادات سفر و … دسته بندی کند. برای بخش بندی بازار، یکی از این شاخص ها را باید بعنوان شاخص اصلی بخش بندی بازار انتخاب کند که پیدا کردن آن، مهم ترین و دشوار ترین بخش این امر است.

پرسونا هم مبحثیست که پیش از این پیرامون آن صحبت کرده ام و از طریق این لینک می توانید به آن دست یابید.
در این محتوا به مرحله اول این مدل Situation analysis یا همان تحلیل وضعیت موجود پرداختیم. در قسمت بعدی به هدفگذاری خواهیم پرداخت. برای اطلاع از انتشار قسمت بعدی در وبسایت من، عضو کانال ریتم ِ بازار شوید.

تدوین: هادی مرادی

8 دیدگاه

 1. مسعود وجدانی

  09/02/2018 at 2:43 ب.ظ

  آقا دمتون گرم. من دنبال یه همچین چیزی بودم…

  1. adminweb

   09/02/2018 at 6:57 ب.ظ

   خواهش می کنم. امیدوارم مفید واقع بشه

 2. حسین وجدانی

  10/02/2018 at 12:47 ق.ظ

  سلام هادی جان
  عالیه! ادامه بده و از تجربیات خودت هم بین مطالب شاهد مثال بیار تا بیشتر استفاده کنیم

  1. adminweb

   11/02/2018 at 11:55 ق.ظ

   سلام حسین عزیز، حتماً، پیشنهاد خوبیه. ممنون ازت

 3. مسعود وجدانی

  13/02/2018 at 2:40 ق.ظ

  خب یه سری سوال ها مطرح شد. حالا چطور جواب این سوال ها را بدهیم؟ از چه ابزاری استفاده کنیم تا پاسخ را بیابیم. منبعی هست برای دنبال کردن این مطالب؟ خواهشا زودتر مباحث را ادامه دهید و کامل تر شرح دهید….
  مشتاقانه منتظرم…

 4. محمد

  18/03/2018 at 10:21 ق.ظ

  سلام
  ممنون از محتوای خوبی که منتشر میکنید.

  ما به همراه یک گروه از متخصصین حوزه وب گروه تلگرامی جامعه وبمستران ایران را
  لانچ کردیم.
  با توجه به اینکه شما هم در این
  زمینه فعال هستید خوشحال می شیم به ما بپیوندید تا تعاملات مفیدی باهم
  داشته باشیم
  لینک گروه خدمتتون
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

 5. شروین صفایی

  26/03/2018 at 10:32 ب.ظ

  سلام هادی.دیشب فرصت نشد به سایت سر بزنم.امشب وقت گذاشتم خووندمت.
  خیلی خوشحالم که داری تو این حوزه مصمم میری جلو.
  در مورد این مطلب خیلی مشتاقم بدونم در ادامه براش چه برنامه‌ای داری و به کجا قراره بره.
  تا پیش از این یکی دوبار مطالبی در این خصوص اینجا و اونجا دیدم.حسم اینه که ذهنیت افراد در مورد بازاریابی دیجیتال بیشتر شبیه یک Digital Media Plan هست.تمایزش و ارتباطش با «بازاریابی» دیجیتال خیلی مشخص نیست.به اضافه اینکه در یک سطح کلان‌تر،نسبت برنامه و استراتژی بازاریابی دیجیتال با Marketing Plan اصلی سازمان خیلی معلوم نیست.
  امیدوارم در طول مدتی که همراه مطالبت میشم بتونم پاسخی برای این پرسش‌ها پیدا کنم.

 6. محمد

  10/05/2018 at 12:53 ب.ظ

  سلام روز بخیر
  قبلا ازتون دعوتتون کرده بودم برای عضویت در گروه جامعه وبمستران
  مهندس چرا نیومدی توی گروه
  خوشحال میشیم تشریف بیارید و دوستان دیگه تبادل اطلاعات داشته باشیم
  گروه جامعه وب مستر ها
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

پاسخ دهید