تدوین پرسونای مخاطبین

اگر مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و ترجیحات و الگوهای فکری و رفتاری مخاطب فرضی را گردآوری کنیم، به این مجموعه پرسونای مخاطب (Persona) گفته می‌شود. به این معنا که 3، 4 یا 5 آدم فرضی که هر کدام نماینده یک دسته از عمده مخاطبین هدف ما هستند را ترسیم کنیم، حتی برای آنها اسم بگذاریم و از رفتارهای خریدشان، رسانه های تاثیر گذار بر آنان، مشخصات دموگرافیک و عادات رفتاریشان، و … را در یک پاراگراف شرح دهیم. اینها پرسونای مخاطبین ما خواهند بود. برای هر کسب و کاری نیاز است تا این پرسوناها مستند شوند. برای طراحی رابط کاربری، استراتژی محتوا، استراتژی شبکه های اجتماعی، حتی برای طراحی محصول و خدمت نیاز است تا این پرسوناها ترسیم شوند. در ادامه پرسونای مخاطبین یک وبسایت تخفیف گروهی برای نمونه آورده شده:

A: زهرا، 24 ساله، مجرد، دانشجویی که منبع مالی او پدرش است. ساکن شمال شهر، طالب احترام و مادی گرا، در پی ساختن تصویری مهم از خود در دید اطرافیانش است. رسانه محبوب وی اینترنت است، بیشتر از طریق موبایل به آن دسترسی میگیرد، بصورت مدارم از صفحات مد و لباس در اینستاگرام بازدید می کند، دو سه اپلیکیشن مد و برند هم روی گوشی خود دارد، بسیار اهل خرید لباس و هدیه، و رستوران و پاساژ گردی است. خوش پوش، خوش گذران و در عین حال درس خوان و کوشا در تحصیل است. خرید اینترنتی زیاد انجام می دهد. به دنبال صرفه اقتصادی از خریدهای خود می باشد اما هرگز از وبسایت های تخفیف گروهی استفاده نکرده است چرا که مکانیزم این نوع خریدها را نمی پسندد، به کیفیت ارائه شده از این درگاه نیز اعتماد ندارد. علاوه بر تخفیف، به کیفیت نیز اهمیت زیادی می دهد. پرستیژ و برند یا شبه برند پوشی نیز برای وی بسیار حائز اهمیت است. زمان زیادی را با دوستان خود می گذاراند. از میان انواع چاشنی های فروش، هدیه ای در کنار خریدش را از بقیه بیشتر می پسندد. زیاد به برندهای خاصی وفادار نیست، از توصیه افراد تاثیرگذار تاثیر زیادی می پذیرد و اغلب اوقات با دوستان خود به خرید می رود. زیاد در وبسایت های خبری حضور ندارد و از طریق کانال های تلگرامی خود را مطلع میدارد. واکنش او نسبت به تبلیغات زید مثبت نیست و نوعی مقاومت در برابر تبلیغ و پیام آن دارد. تجربه لذت بخش از خرید بر روی تکرار خرید اون بسیار موثر و در مقابل، تجربه بد، وی حتی از تکمیل خرید اول باز می دارد.

دانلود راهنمای تدوین پرسونا

نگارش: هادی مرادی

برای ارتباط با من کلیک کنید

2 دیدگاه

 1. برنامه استراتژیک بازاریابی دیجیتال (1) – وبسایت شخصی هادی مرادی

  09/02/2018 at 2:14 ب.ظ

  […] مبحثیست که پیش از این پیرامون آن صحبت کرده ام و از طریق این لینک می توانید به آن دست یابید. در قسمت بعدی به دیگر مراحل […]

 2. عرفان رحیمی

  28/04/2019 at 12:29 ب.ظ

  سلام ضمن تشکر از مقاله ارزشمند شما:

  به نظر بنده پرسونا یعنی : درک عمیقی از شخصیت، مجموعه رفتارها و علایق مخاطبین هدف

پاسخ دهید