15 نکته برای جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ها

بازاریابی ایمیلی بعنوان ارزان ترین و یکی از پربازده ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ شناخته شده. این ابزار که بیشتر با هدف وفادارسازی، Up selling، Cross selling ، افزایش Engagement و تکمیل Journey یا همان نقشه راه مشتری بکار گرفته می شود، ریزه کاری هایی دارد که کمتر کسی به آنها توجه می کند. تمرکز اخیر من روی این ابزار، چالش هایی رو بهمراه داشت تا مجبور بشم مطالعات جامعی راجع به راهکارهای جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ها، افزایش Open rate، افزایش CTR، و … داشته باشم. حالا قصد دارم تجربه خودم از راهکارها رو طی چند محتوا با شما باشتراک بگذارم. اولین اون ها راجع به جلوگیری از اسپم شدن ایمیل هاست، کاملاً کاربردی و مختصر.
برای اسپم نشدن ایمیل های خود این 15 اصل را رعایت کنید:

١.شما بدون اجازه وارد جايي نمی شويد، ميل باكس افراد هم ازین قاعده مستثنی نیست! بانك ايميل نخريد. از كاربران هنگام ثبت نام پيرامون تمايلشان به عضويت در خبرنامه تان بپرسيد. اگر تمايلي ندارند، آنها را آزار ندهيد.
٢.تنها کاربران نیستند که ممکن است شما را اسپم کنند، میل باکس ها (امثال جیمیل و یاهو و …) الگوریتمی دارند که طبق آن، ایمیل های شما را به اسپم می برند. یکی از مهمترین شاخص های این الگوریتم، این است که شما چقدر به ایمیل های غیر فعال میل میفرستید! این نسبت اگر از نسبت خاصی بالاتر رود، اسپم می شوید پس هر چند وقت یک بار آدرس های ایمیلی که دفعات متعدد و متوالی ایمیل های شما را باز نکرده اند را از دیتا بیس خود خارج کنید.
٣.از هويت بصري يكپارچه اي در قالب تمامي ايميل ها بهره ببريد. در این صورت درگیری مخاطب با محتوای شما بیشتر شده و در هر ایمیل، محتوا برایش غریب نیست. اگر مخاطب هر بار با المان های بصری جدیدی مواجه شود، هر بار از نو نسبت به اسپم کردنتان تصمیم می گیرد!
٤.میان عضویت فرد، و اولین ایمیلتان فاصله نیندازید، چراکه ممکن است بعد از یک فاصله زمانی شما را فراموش کرده و ایمیل ارسالی را یک ایمیل ناخواسته تلقی کند.
٥.ارائه دهندگان سرویس های ایمیل (یاهو، جیمیل و …) بر اساس اینکه کاربران چقدر ایمیل های شمارا باز می کنند، و چقدر از آنها ایمیلتان را نخوانده پاک می کنند، پیرامون اسپم شدن ایمیل هایتان تصمیم گیری می کنند. به این معنا که اگر کاربری درصدی بالایی از ایمیلهای شمارا بدون آنکه آنها بدون باز کردن پاک کند، جیمیل تصمیم به این می گیرد که ازین پس ایمیل های شما را به اسپم های آن فرد انتقال دهد!
٦.اطلاعات تماس و درگاه هاي ارتباطي و حتي آدرس خود را در فوتر مندرج كنيد. در اين صورت بيشتر جدي گرفته مي شويد و قابل اعتماد تر هستيد. حتی در بخشی از  CAN-SPAM آمده که شما ملزم به درج آدرس فیزیکی مجموعه ی خود در تمامی ایمیل ها هستید.
٧.در ایمیل های بیزینسی، html ایمیل های شما باید بهینه باشد. کد html ایمیل باید تمیز و ساده باشد، حداکثر 600 الی 800 پیکسل باشد، سهم متن از تصاویر بیشتر باشد، حجم عکس ها کاهش یافته و با موبایل سازگار باشد.
٨.به پلتفرم هاي ارسال ايميل، آتوميشن ها و شركتي كه بخشي از بازاريابي ايميلي شما را پلن يا اجرا مي كند نظارت كامل داشته باشيد. در دنیای واقعی هم شما هيچ گاه اجازه نمي دهيد نامه اي از طرف شما ارسال شود، بدون اينكه آنرا خوانده باشيد.
٩.به ايميل هاي اطلاع رساني از قبيل رسيد سفارشات، تغيير رمز عبور، تغييرات در شرايط عضويت و … هرگز چاشني تبليغاتي و پروموشني اضافه نكنيد. آنها را بگونه اي ساده و کم حجم طراحي كنيد كه به بخش primery  مخاطبينتان برود، با ايميل هاي پروموشني اشتباه گرفته نشده و براحتي يك پيام غير تبليغاتي تلقي شوند.

 

ایمیل مارکتینگ

در سال 2015، از هر 5 ایمیل تجاری، یکی به اسپم کاربران منتقل می شود!

١٠.به درخواست های لغو عضویت حتماً و “فوراً پاسخ داده و اقدام لازم را صورت دهید.
١١.به تناوب ایمیل های ارسالی دقت داشته باشید. ایمیل های ارسالی شما نباید از هفته 2 بار بیشتر و از ماهی 1 بار کمتر باشد.
١٢.از عناوين فريبنده استفاده نكنيد. دوره تاثیر گذاری این تکنیک های غیر حرفه ای مدت هاست که گذشته.
١٣.اگر ماهيت ايميل تبليغاتيست، اين را از همان ابتدا القا كنيد تا ايميل های با ماهيت اطلاع رساني شما ناديده گرفته نشوند. سعی نکنید ایمیل های پروموشنی خود را مهم تر از آنچه که هست جلوه دهید!

١٤.حتماً شفاف فرستنده را در عنوان درج كنيد. کاربر در نگاه اول می بایست بداند که ایمیل از کجا دریافت شده.
١٥.امكان خارج شدن از ليست ايميل هاي ارسالي و لغو عضويت در خبرنامه را حتماً فراهم كنيد.

ایمیل
72درصد افراد، ترجیح می دهند از پیشنهادات ویژه کسب و کارها از طریق ایمیل مطلع شوند، تا شبکه های اجتماعی

در مقاله بعدی، به راهکارهایی برای افزایش Open rate ایمیل ها می پردازیم. ارتباط با من: کلیک کنید

مطالب بیشتر در کانال شخصی من

2 دیدگاه

 1. امین

  12/01/2018 at 9:24 ب.ظ

  سپاس از مطالب شما. لطفن در مورد انتخاب سرویس های ارسال ایمیل هم راهنمایی کنید.

  1. adminweb

   27/01/2018 at 10:34 ق.ظ

   ممنون. بله حتماً

پاسخ دهید